QW0499BR
QW0499BR
Part Number: QW0499BR
Product Classification: Through Hole Resistors
Manufacturer: NTE Electronics, Inc
Description: RES 499 OHM 1% 1/4W AXIAL
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Package / Case Axial
  • Supplier Device Package Axial
  • Height - Seated (Max) -
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Power (Watts) 0.25W, 1/4W
  • Composition Metal Film
  • Tolerance ±1%
  • Temperature Coefficient 100ppm/°C
  • Resistance 499 Ohms
  • Size / Dimension 0.094" Dia x 0.256" L (2.40mm x 6.50mm)