QT40.241-IOL
QT40.241-IOL
Part Number: QT40.241-IOL
Product Classification: Industrial, DIN Rail Power Supplies
Manufacturer: PULS, LP
Description: POWER SUPPLY, 960W, 380-480VAC 3
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Minimum Load Required -
  • Operating Temperature -25°C ~ 70°C
  • Voltage - Output 1 24V
  • Voltage - Isolation 500 V
  • Voltage - Output 5 -
  • Input Type AC
  • Current - Output (Max) 40A
  • Approval Agency cULus, cURus
  • Power (Watts) 960W
  • Applications Industrial, ITE (Commercial)
  • Efficiency 95.2%
  • DC Voltage - Input (Min) -
  • DC Voltage - Input (Max) -
  • Size / Dimension 5.00" L x 4.33" W x 4.88" H (127.0mm x 110.0mm x 124.0mm)
  • Features Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off
  • Standard Number 60950-1; UL 508
  • AC Voltage - Input 323 ~ 528 VAC (3 Phase)