QSD10HCS120U
QSD10HCS120U
Part Number: QSD10HCS120U
Product Classification: Types of Rectifier Diodes
Manufacturer: Quest Semi
Description: 1200v 10amp SiC Schottky Barrier
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case TO-220-2
  • Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
  • Current - Average Rectified (Io) 10A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 1200 V
  • Supplier Device Package TO-220-2
  • Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
  • Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 10 A
  • Capacitance @ Vr, F 770pF @ 0V, 1MHz