QS65SCM65D2P
QS65SCM65D2P
Part Number: QS65SCM65D2P
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Quest Semi
Description: 650v 65amp SiC Mosfet D2PAK
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • FET Feature -
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
  • Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 8mA
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 65A (Tc)
  • Power Dissipation (Max) 294W (Tc)
  • Technology SiCFET (Silicon Carbide)
  • Vgs (Max) +25V, -10V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V, 20V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 105 nC @ 18 V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 25A, 20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1946 pF @ 400 V