QS50T45T
QS50T45T
Part Number: QS50T45T
Product Classification: Types of Rectifier Diodes
Manufacturer: Quest Semi
Description: DIODE SCHOTTKY 45V 50A
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Capacitance @ Vr, F -
  • Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Package / Case Module
  • Technology Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
  • Current - Average Rectified (Io) 50A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 30 A
  • Operating Temperature - Junction -55°C ~ 200°C
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 80 mA @ 45 V