QS1700SCM8
QS1700SCM8
Part Number: QS1700SCM8
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Quest Semi
Description: 1700v 8AMP SiC Mosfet
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • FET Type N-Channel
  • Qualification -
  • Grade Automotive
  • Package / Case TO-247-3
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 10mA
  • Technology SiCFET (Silicon Carbide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1700 V
  • Supplier Device Package PG-TO247-3
  • Power Dissipation (Max) 88W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 2A, 20V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16 nC @ 1200 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 142 pF @ 1000 V