QODE108A0B41-AHZ
QODE108A0B41-AHZ
Part Number: QODE108A0B41-AHZ
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: OmniOn Power™
Description: BUS CONVERTER, 1300W QUARTER-BRI
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Voltage - Input (Max) 60V
  • Type Non-Isolated PoL Module
  • Control Features Enable, Active Low
  • Voltage - Input (Min) 40V
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Supplier Device Package Quarter Brick
  • Package / Case Quarter Brick
  • Standard Number 62368-1
  • Efficiency 97.2%
  • Size / Dimension 2.30" L x 1.45" W x 0.57" H (58.4mm x 36.8mm x 14.5mm)
  • Power (Watts) 1.3 kW
  • Current - Output (Max) 108A