QF1206FA500T
QF1206FA500T
Part Number: QF1206FA500T
Product Classification: Fuses
Manufacturer: AEM Components
Description: AUTOMOTIVE SOLIDMATRIX, 63VDC, 0
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Color -
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Response Time Fast Blow
  • Current Rating (Amps) 500 mA
  • Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
  • Voltage Rating - DC 63 V
  • Melting I²t 0.003
  • Approval Agency cURus, UL
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W x 0.033" H (3.20mm x 1.60mm x 0.85mm)
  • DC Cold Resistance 780 mOhms