QF0603G2A50T
QF0603G2A50T
Part Number: QF0603G2A50T
Product Classification: Fuses
Manufacturer: AEM Components
Description: AUTOMOTIVE SOLIDMATRIX, 35VDC, 2
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Color -
  • Response Time Fast Blow
  • Current Rating (Amps) 2.5 A
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Melting I²t 0.22
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Voltage Rating - DC 35 V
  • Approval Agency cURus
  • DC Cold Resistance 0.039 Ohms
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W x 0.031" H (1.60mm x 0.80mm x 0.80mm)