QA2410F10A0T
QA2410F10A0T
Part Number: QA2410F10A0T
Product Classification: Fuses
Manufacturer: AEM Components
Description: AUTOMOTIVE AIRMATRIX, 125VDC, 10
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Color -
  • Voltage Rating - DC 125 V
  • Response Time Fast Blow
  • Current Rating (Amps) 10 A
  • Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
  • DC Cold Resistance 0.0068 Ohms
  • Package / Case 2410 (6125 Metric)
  • Approval Agency cURus, UL
  • Size / Dimension 0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)