QA1206F3A50T
QA1206F3A50T
Part Number: QA1206F3A50T
Product Classification: Fuses
Manufacturer: AEM Components
Description: AUTOMOTIVE AIRMATRIX, 65VDC, 3.5
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -
  • Color -
  • Voltage Rating - DC 125 V
  • Response Time Fast Blow
  • Current Rating (Amps) 3.5 A
  • Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Melting I²t 2.5
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
  • DC Cold Resistance 0.021 Ohms
  • Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave
  • Approval Agency cURus, UL
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W x 0.043" H (3.20mm x 1.60mm x 1.08mm)