PUS-1205BKN
PUS-1205BKN
Part Number: PUS-1205BKN
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Diwell Electronics
Description: DC/DC CONVERTER INPUT: 12V OUTPU
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Voltage - Output 1 5V
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Voltage - Isolation 3 kV
  • Control Features -
  • Current - Output (Max) 200mA
  • Power (Watts) 1 W
  • Type Isolated Module
  • Efficiency 87%
  • Voltage - Input (Min) 10.8V
  • Voltage - Input (Max) 13.2V
  • Approval Agency CE, UKCA
  • Package / Case 7-SIP Module, 4 Leads
  • Standard Number -
  • Size / Dimension 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.1mm x 10.2mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)