PUC2415150D2BG
PUC2415150D2BG
Part Number: PUC2415150D2BG
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Flex Power Modules
Description: 15V -15V DC/DC CONVERTERS ISOLAT
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Operating Temperature -40°C ~ 100°C
  • Control Features -
  • Number of Outputs 2
  • Voltage - Output 1 15V
  • Voltage - Output 2 -15V
  • Efficiency 78%
  • Type Isolated Module
  • Current - Output (Max) 67mA, 67mA
  • Voltage - Input (Min) 21.6V
  • Voltage - Input (Max) 26.4V
  • Standard Number 60950-1; 62368-1
  • Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
  • Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
  • Approval Agency cURus, UL
  • Power (Watts) 2.01 W
  • Voltage - Isolation 6.2 kV