PUC1518025D2BG
PUC1518025D2BG
Part Number: PUC1518025D2BG
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Flex Power Modules
Description: 18V -2.5V DC/DC CONVERTERS ISOLA
  • Supplier Device Package -
  • Operating Temperature -40°C ~ 100°C
  • Control Features -
  • Number of Outputs 2
  • Voltage - Input (Max) 16.5V
  • Efficiency 77%
  • Power (Watts) 1.64 W
  • Type Isolated Module
  • Voltage - Input (Min) 13.5V
  • Voltage - Output 1 18V
  • Standard Number 60950-1; 62368-1
  • Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
  • Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
  • Approval Agency cURus, UL
  • Current - Output (Max) 80mA, 80mA
  • Voltage - Output 2 -2.5V
  • Voltage - Isolation 6.2 kV