PTS647SM38SMTR2N LFS
PTS647SM38SMTR2N LFS
Part Number: PTS647SM38SMTR2N LFS
Product Classification: Tactile Switches
Manufacturer: C&K
Description: SWITCH TACTILE
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Surface Mount
  • Actuator Type Standard
  • Actuator Material -
  • Circuit SPST-NO
  • Switch Function Off-Mom
  • Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
  • Actuator Length, Right Angle -
  • Actuator Orientation Top Actuated
  • Illumination Non-Illuminated
  • Illumination Type, Color -
  • Illumination Voltage (Nominal) -
  • Ingress Protection IP40
  • Termination Style Gull Wing
  • Mechanical Life 500,000 Cycles
  • Operating Force 180gf
  • Actuator Height off PCB, Vertical 3.80mm
  • Outline 4.50mm x 4.50mm
  • Switch Travel 0.20mm