PS0410000000G
PS0410000000G
Part Number: PS0410000000G
Product Classification: Headers, Plugs and Sockets
Manufacturer: Amphenol Anytek
Description: TERM BLOCK PLUG 4POS 3.50MM
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Color Black
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Number of Levels 1
  • Current - IEC -
  • Voltage - UL 300 V
  • Ingress Protection -
  • Screw Size -
  • Torque - Screw -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Contact Material Copper Alloy
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Number of Positions 4
  • Positions Per Level 4
  • Header Orientation -
  • Contact Tail Length -
  • Insulation Height 0.394" (10.00mm)
  • Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Type Plug, Female Sockets
  • Plug Wire Entry 180°
  • Pitch 0.138" (3.50mm)
  • Contact Mating Finish Tin
  • Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
  • Wire Gauge or Range - AWG 16-22 AWG
  • Wire Gauge or Range - mm² 0.34-1.5mm²
  • Wire Strip Length 10-11mm
  • Current - UL 9 A