PRN.000.025-0010
PRN.000.025-0010
Part Number: PRN.000.025-0010
Product Classification: Single Board Computers (SBCs)
Manufacturer: Perinet
Description: SBC 1.0GHZ 1 CORE 1GB RAM
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Power (Watts) 15W
  • Contents -
  • Operating Temperature -25°C ~ 75°C (TA)
  • Number of Cores 1
  • Cooling Type -
  • Form Factor -
  • Expansion Site/Bus -
  • Video Outputs -
  • Analog Input:Output -
  • USB USB 2.0 (1)
  • Speed 1GHz
  • tal I/O Lines 10
  • Watchdog Timer No
  • RAM Capacity/Installed 1GB
  • Ethernet 100 Mbps
  • Storage Interface eMMC, SD
  • Core Processor TI AM3352 ARM Cortex-A8, ARMv7
  • Size / Dimension 5.197" x 3.386" (132.00mm x 86.00mm)