PRM2313S60E54H0T00
PRM2313S60E54H0T00
Part Number: PRM2313S60E54H0T00
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Vicor Corporation
Description: 2313 TC2_3 PRM3 38/48/60VIN 48
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Control Features -
  • Features Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense
  • Voltage - Input (Max) 60V
  • Voltage - Output 1 48V
  • Type Non-Isolated PoL Module
  • Approval Agency CE, UKCA
  • Voltage - Input (Min) 38V
  • Package / Case 13-SMD Module
  • Standard Number -
  • Current - Output (Max) 16.67A
  • Power (Watts) 800 W
  • Efficiency 97.7%
  • Size / Dimension 0.90" L x 0.54" W x 0.29" H (22.8mm x 13.8mm x 7.4mm)