PRFDA30-12DP-V-K
PRFDA30-12DP-V-K
Part Number: PRFDA30-12DP-V-K
Product Classification: Proximity Sensors - Industrial
Manufacturer: Autonics
Description: Factor 1 on Iron and Aluminum
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Shielding Shielded
  • Operating Temperature -25°C ~ 70°C
  • Sensor Type Inductive
  • Indicator LED
  • Termination Style Cable
  • Voltage - Supply 10V ~ 30V
  • Output Type PNP-NO, 3-Wire
  • Ingress Protection IP67
  • Material - Body Stainless Steel
  • Response Frequency 10Hz
  • Sensing Distance 0.472" (12mm)