PR2A10DC12K-1.5
PR2A10DC12K-1.5
Part Number: PR2A10DC12K-1.5
Product Classification: Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer: Hasco Relays
Description: RELAY DPST 10A 12V
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Termination Style PC Pin
  • Coil Type Non Latching
  • Seal Rating Sealed - Fully
  • Release Time 5 ms
  • Coil Voltage 12VDC
  • Must Operate Voltage 9.6 VDC
  • Must Release Voltage 1.2 VDC
  • Contact Form DPST-NO (2 Form A)
  • Operate Time 15 ms
  • Contact Material Silver Alloy
  • Contact Rating (Current) 10 A
  • Coil Insulation Class B
  • Coil Current 44 mA
  • Switching Voltage 277VAC