PPZN60100
PPZN60100
Part Number: PPZN60100
Product Classification: Trimmers, Variable Capacitors
Manufacturer: Passive Plus
Description: 25 - 600PF, 16 MM TOP ADJUST, 15
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features General Purpose
  • Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
  • Adjustment Type Top
  • Voltage - Rated 150 V
  • Dielectric Material Polycarbonate (PC)
  • Height - Seated (Max) 0.610" (15.49mm)
  • Q @ Freq 150 @ 1MHz
  • Capacitance Range 25 ~ 600pF