PPZN30100
PPZN30100
Part Number: PPZN30100
Product Classification: Trimmers, Variable Capacitors
Manufacturer: Passive Plus
Description: 18 - 300PF, 16 MM TOP ADJUST, 15
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features General Purpose
  • Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
  • Adjustment Type Top
  • Voltage - Rated 150 V
  • Q @ Freq 200 @ 1MHz
  • Dielectric Material Polycarbonate (PC)
  • Height - Seated (Max) 0.610" (15.49mm)
  • Capacitance Range 18 ~ 300pF