PPZC80003
PPZC80003
Part Number: PPZC80003
Product Classification: Trimmers, Variable Capacitors
Manufacturer: Passive Plus
Description: 8-80PF, 9.5MM TOP/BOTTOM ADJUST,
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features General Purpose
  • Voltage - Rated 100 V
  • Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
  • Adjustment Type Top and Bottom
  • Q @ Freq 200 @ 1MHz
  • Size / Dimension 0.370" Dia (9.40mm)
  • Dielectric Material Polycarbonate (PC)
  • Capacitance Range 8 ~ 80pF