PPZC15100
PPZC15100
Part Number: PPZC15100
Product Classification: Trimmers, Variable Capacitors
Manufacturer: Passive Plus
Description: 10-150PF, 9.5MM TOP/BOTTOM ADJUS
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Features General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
  • Voltage - Rated 100 V
  • Adjustment Type Top and Bottom
  • Q @ Freq 200 @ 1MHz
  • Size / Dimension 0.370" Dia (9.40mm)
  • Dielectric Material Polycarbonate (PC)
  • Capacitance Range 10 ~ 150pF