PPZC10100
PPZC10100
Part Number: PPZC10100
Product Classification: Trimmers, Variable Capacitors
Manufacturer: Passive Plus
Description: 9-100PF, 10MM TOP/BOTTOM ADJUST,
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.449" (11.40mm)
  • Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
  • Voltage - Rated 100 V
  • Adjustment Type Top and Bottom
  • Q @ Freq 200 @ 1MHz
  • Dielectric Material Polycarbonate (PC)
  • Capacitance Range 9 ~ 100pF