PPYD20000
PPYD20000
Part Number: PPYD20000
Product Classification: Trimmers, Variable Capacitors
Manufacturer: Passive Plus
Description: 3.0PF-20PF, 9.5MM SIDE ADJUST, 1
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features General Purpose
  • Dielectric Material Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature -40°C ~ 70°C
  • Voltage - Rated 100 V
  • Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
  • Q @ Freq 1000 @ 1MHz
  • Adjustment Type Side
  • Size / Dimension 0.370" Dia (9.40mm)
  • Capacitance Range 3 ~ 20pF