PPT702K630V
PPT702K630V
Part Number: PPT702K630V
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETR Electronics
Description: .007uF 630V ETR PPT Axial Film
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Axial
  • Dielectric Material Polypropylene (PP)
  • Tolerance ±10%
  • Applications General Purpose
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Size / Dimension 0.295" Dia x 0.571" L (7.50mm x 14.50mm)
  • Capacitance 0.007 µF