PPN502K630V
PPN502K630V
Part Number: PPN502K630V
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETR Electronics
Description: .005uF 630V ETR Radial Poly Film
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Dielectric Material Polypropylene (PP)
  • Tolerance ±10%
  • Applications General Purpose
  • Lead Spacing 0.413" (10.50mm)
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
  • Features Low ESR
  • Size / Dimension 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
  • Capacitance 0.005 µF