PMUS-2405A
PMUS-2405A
Part Number: PMUS-2405A
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Diwell Electronics
Description: DC/DC CONVERTER INPUT: 24V OUTPU
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Voltage - Output 1 5V
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Control Features -
  • Current - Output (Max) 200mA
  • Power (Watts) 1 W
  • Efficiency 77%
  • Type Isolated Module
  • Applications Medical
  • Voltage - Input (Min) 21.6V
  • Voltage - Input (Max) 26.4V
  • Approval Agency CE, UKCA
  • Package / Case 7-SIP Module, 4 Leads
  • Voltage - Isolation 6 kV
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Standard Number 60601-1
  • Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.51" H (19.5mm x 9.8mm x 13.0mm)