PMS-24V1K2W1BTD
PMS-24V1K2W1BTD
Part Number: PMS-24V1K2W1BTD
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Delta Electronics
Description: PSU 1.2KW / 24V - PFC - PMBUS
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Minimum Load Required -
  • Voltage - Output 1 24V
  • Efficiency 93%
  • Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Current - Output 1 50 A
  • Voltage - Output 5 -
  • Voltage - Isolation 4 kV
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Power (Watts) 1200W
  • Type Enclosed, Conformal Coated
  • Standard Number 62368-1
  • Size / Dimension 8.03" L x 5.00" W x 1.59" H (204.0mm x 127.0mm x 40.5mm)