PLU-044-H901-99
PLU-044-H901-99
Part Number: PLU-044-H901-99
Product Classification: IC Sockets
Manufacturer: E-tec Interconnect AG
Description: PLCC SMT, 44 pos., special
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Termination Solder
  • Features Open Frame
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Contact Finish - Post Tin
  • Contact Material - Post Phosphor Bronze
  • Current Rating (Amps) 1 A
  • Pitch - Post 0.050" (1.27mm)
  • Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
  • Number of Positions or Pins (Grid) 44 (4 x 11)
  • Contact Resistance 20mOhm