PLT1B20DC24-2-5261
PLT1B20DC24-2-5261
Part Number: PLT1B20DC24-2-5261
Product Classification: Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer: Hasco Relays
Description: RELAY SPST 20A 24V
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination Style PC Pin
  • Coil Voltage 24VDC
  • Coil Type Non Latching
  • Must Release Voltage 2.4 VDC
  • Release Time 5 ms
  • Operate Time 10 ms
  • Contact Material Silver Alloy
  • Coil Current 15 mA
  • Must Operate Voltage 18 VDC
  • Switching Voltage 277VAC - Max
  • Contact Rating (Current) 20 A