PLEC69BCA100M-1PT00
PLEC69BCA100M-1PT00
Part Number: PLEC69BCA100M-1PT00
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: TDK Corporation
Description: IND,10UH,0.25A,1.68,-40~125
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Inductance 10 µH
  • Current Rating (Amps) 350 mA
  • Package / Case 0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package 0402
  • Current - Saturation (Isat) 200mA
  • Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • DC Resistance (DCR) 1.68Ohm Max
  • Type Thin Film
  • Material - Core Metal
  • Size / Dimension 0.047" L x 0.024" W (1.20mm x 0.60mm)