PL011-CDR24
PL011-CDR24
Part Number: PL011-CDR24
Product Classification: LED Indication - Discrete
Manufacturer: P-tec
Description: LED RED DIFFUSED 1.8MM T/H
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Current - Test 20mA
  • Color Red
  • Lens Style Round with Domed Top
  • Wavelength - Peak 700nm
  • Configuration -
  • Lens Color Red
  • Lens Transparency Diffused
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
  • Millicandela Rating 8mcd
  • Lens Size 1.80mm Dia
  • Height (Max) 3.00mm
  • Viewing Angle 30°
  • Size / Dimension 3.30mm L x 2.40mm W
  • Supplier Device Package 1.8mm