PIC101B-VI-24V
PIC101B-VI-24V
Part Number: PIC101B-VI-24V
Product Classification: Meters
Manufacturer: Selec Controls USA Inc.
Description: PROCESS INDICATOR WITH VOLTAGE /
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Output Type -
  • Mounting Type Panel Mount
  • Operating Temperature 0°C ~ 50°C
  • Termination Style Screw Terminal
  • Weight -
  • Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Voltage - Supply 24VDC
  • Type Process Meter
  • Number of Characters Per Row 4
  • Measuring Range 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
  • Measuring Type Current (3-Phase), Voltage
  • Panel Cutout Dimensions Rectangular - 92.00mm x 46.00mm
  • Display Characters - Height 0.560" (14.22mm)