PHDD-HS010G1ABONP-B078
PHDD-HS010G1ABONP-B078
Part Number: PHDD-HS010G1ABONP-B078
Product Classification: Headers, Male Pins
Manufacturer: Superior Tech
Description: MALE HEADER HORIZONTAL SMD 10POS
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Number of Rows 2
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Contact Finish - Mating Gold
  • Number of Positions 10
  • Contact Material Brass
  • Ingress Protection -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Applications -
  • Number of Positions Loaded All
  • Termination Solder
  • Current Rating (Amps) 2A
  • Voltage Rating -
  • Contact Type Male Pin
  • Style Board to Board
  • Shrouding Unshrouded
  • Fastening Type Push-Pull
  • Contact Shape Square
  • Contact Finish - Post Gold
  • Insulation Color Black
  • Mated Stacking Heights -
  • Connector Type Header
  • Contact Finish Thickness - Post Flash
  • Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
  • Mounting Type Surface Mount, Right Angle
  • Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
  • Insulation Height 0.157" (4.00mm)
  • Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
  • Contact Finish Thickness - Mating Flash
  • Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
  • Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Overall Contact Length 0.042" (1.07mm)