PFMUI700-12S
PFMUI700-12S
Part Number: PFMUI700-12S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Polytron
Description: SWITCHING POWER MODULE MEDICAL E
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Minimum Load Required Yes
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Type Enclosed
  • Efficiency 89%
  • Applications ITE (Commercial), Medical
  • Voltage - Output 5 -
  • Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Approval Agency CB, CE, cURus
  • Voltage - Isolation 5.656 kV
  • Standard Number 60601-1; 62368-1
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
  • Power (Watts) 625W
  • Size / Dimension 6.70" L x 3.66" W x 1.61" H (170.2mm x 93.0mm x 40.9mm)
  • Current - Output 1 52.08 A