PFCA500-8H
PFCA500-8H
Part Number: PFCA500-8H
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Premo S.L.
Description: PFC CHOKE 500 UH / 8ARMS / 15APK
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Tolerance ±10%
  • Ratings AEC-Q200
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Material - Core -
  • Current Rating (Amps) 8 A
  • Inductance 500 µH
  • Operating Temperature -40°C ~ 140°C
  • Type Toroidal
  • DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test 10 kHz
  • Supplier Device Package Radial
  • Size / Dimension 1.614" Dia (41.00mm)
  • Height - Seated (Max) 1.402" (35.60mm)