PF2203-0R05J9
PF2203-0R05J9
Part Number: PF2203-0R05J9
Product Classification: Through Hole Resistors
Manufacturer: Riedon products by Bourns
Description: RES 0.05 OHM 5% 35W TO220
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Composition Thick Film
  • Package / Case TO-220-2
  • Temperature Coefficient ±250ppm/°C
  • Power (Watts) 35W
  • Height - Seated (Max) 0.776" (19.70mm)
  • Resistance 50 mOhms
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C
  • Features Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Supplier Device Package TO-220-2
  • Size / Dimension 0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)