PF0200000000G
PF0200000000G
Part Number: PF0200000000G
Product Classification: Headers, Plugs and Sockets
Manufacturer: Amphenol Anytek
Description: TERM BLOCK HDR 2POS 5.08MM
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Color Black
  • Contact Material Brass
  • Number of Levels 1
  • Pitch 0.200" (5.08mm)
  • Termination Style Solder
  • Current - IEC -
  • Voltage - UL 300 V
  • Wire Gauge or Range - AWG -
  • Wire Gauge or Range - mm² -
  • Ingress Protection -
  • Screw Size -
  • Torque - Screw -
  • Wire Strip Length -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
  • Number of Positions 2
  • Header Orientation Vertical
  • Plug Wire Entry -
  • Positions Per Level 2
  • Current - UL 15 A
  • Contact Mating Finish Tin
  • Operating Temperature -40°C ~ 120°C
  • Contact Tail Length 0.150" (3.81mm)
  • Insulation Height 0.701" (17.80mm)