PEWF2726F4L00Q9
PEWF2726F4L00Q9
Part Number: PEWF2726F4L00Q9
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: RESI
Description: 0.004 OHMS 1% 4W 50PPM/C
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Power (Watts) 4W
  • Tolerance ±1%
  • Temperature Coefficient ±50ppm/°C
  • Supplier Device Package SMD
  • Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Composition Metal Element
  • Number of Terminations 4
  • Operating Temperature -55°C ~ 170°C
  • Resistance 4 mOhms
  • Package / Case Strip, C Bend
  • Size / Dimension 0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
  • Height - Seated (Max) 0.132" (3.35mm)