PETG175G1
PETG175G1
Part Number: PETG175G1
Product Classification: 3D Printing Materials
Manufacturer: eSUN
Description: ESUN PETG (1.75MM,1000G)GREEN
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Weight -
  • Color Green
  • Filament Diameter 0.070" (1.75mm)
  • Filament Material PETG (Polyethylene Terephthalate Glycol-modified)
  • Density 1.27g/cm³
  • Operating Temperature 230°C ~ 250°C