PCW0J102MCO1GS
PCW0J102MCO1GS
Part Number: PCW0J102MCO1GS
Product Classification: Aluminum - Polymer Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Description: 6.3V 1000F POLYMER CHIP SURFACE
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage - Rated 6.3 V
  • Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
  • Ratings AEC-Q200
  • Lead Spacing -
  • Type Polymer
  • Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
  • Package / Case Radial, Can - SMD
  • Applications Automotive
  • Capacitance 1000 µF
  • Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
  • Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency 2.5 A @ 100 kHz