PCT.33/25AK
PCT.33/25AK
Part Number: PCT.33/25AK
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Nemco
Description: CAP TANT 0.33UF 10% 25V 1206
  • Failure Rate -
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Voltage - Rated 25 V
  • Capacitance 0.33 µF
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Manufacturer Size Code A
  • Lead Spacing -
  • Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)