PCT22/6AK
PCT22/6AK
Part Number: PCT22/6AK
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Nemco
Description: CAP TANT 22UF 10% 6.3V 3216
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 22 µF
  • Voltage - Rated 6.3 V
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Manufacturer Size Code A
  • Lead Spacing -
  • Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 3Ohm @ 100kHz