PCT1/50CM
PCT1/50CM
Part Number: PCT1/50CM
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Nemco
Description: CAP TANT 1UF 20% 50V 2312
  • Part Status Active
  • Failure Rate -
  • Tolerance ±20%
  • Lifetime @ Temp. -
  • Manufacturer Size Code C
  • Features General Purpose
  • Voltage - Rated 50 V
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Capacitance 1 µF
  • Lead Spacing -
  • Package / Case 2312 (6032 Metric)
  • Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max) 0.102" (2.60mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 5.5Ohm @ 100kHz