PCT1/35AK
PCT1/35AK
Part Number: PCT1/35AK
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Nemco
Description: CAP TANT 1UF 10% 35V 1206
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Voltage - Rated 35 V
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 1 µF
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Manufacturer Size Code A
  • Lead Spacing -
  • Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5Ohm @ 100kHz