PCT1/20XLK
PCT1/20XLK
Part Number: PCT1/20XLK
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Nemco
Description: CAP TANT 1UF 10% 20V 0805
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Lifetime @ Temp. -
  • Features General Purpose
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 1 µF
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Lead Spacing -
  • Voltage - Rated 20 V
  • Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
  • Size / Dimension 0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 20Ohm @ 100kHz