PCT10/25CK
PCT10/25CK
Part Number: PCT10/25CK
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Nemco
Description: CAP TANT 10UF 10% 25V 2312
  • Lifetime @ Temp. -
  • Manufacturer Size Code C
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Voltage - Rated 25 V
  • Capacitance 10 µF
  • Lead Spacing -
  • Package / Case 2312 (6032 Metric)
  • Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max) 0.102" (2.60mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm @ 100kHz