PCT10/20BK
PCT10/20BK
Part Number: PCT10/20BK
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Nemco
Description: CAP TANT 10UF 10% 20V 3528
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 10 µF
  • Manufacturer Size Code B
  • Lead Spacing -
  • Package / Case 1411 (3528 Metric)
  • Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
  • Voltage - Rated 20 V
  • Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 2.1Ohm @ 100kHz